Mokomės sutartinių

Mokomės sutartinių

Sutartinės, vienos seniausių užrašytų lietuviškų liaudies giesmių, saugomos Unesco, kaip nematerialus Lietuvos kultūros paveldo turtas. Rytų Aukštaitijos kraštas ilgiausiai Lietuvoje išlaikė sutartinių giedojimo tradiciją. Daugeliui jaunosios kartos atstovų sutartinių giedojimas yra visiškai nežinomas.

Norėdami supažindinti su šia tradicija, pakvietėme Dusetų K. Būgos gimnazijos pradinukus į lankytojų centrą. Čia jie kartu su ASTD kultūrologe pasinėrė į kupiną patyriminę kelionę po muzikos instrumentų, muzikavimo ir dainų pažinimo pasaulį.

Nors mūsų krašte tarmiška kalba dar nesvetima, tačiau išgirsti šiek tiek kitokią tarmę, o dar giedant sutartinę, buvo labai smagu. Netgi savųjų atitikmenų paieškojom. Kultūrologė Jūratė Garnelienė mokinukus supažindino su tradiciniais lietuvių liaudies instrumentais. Mokiniai išgirdo instrumentų atsiradimo istorijas bei patys galėjo išbandyti grojimą lumzdeliais, ragais, molio švilpynėmis, kanklėmis, skudučiais, tarškynėmis, netgi akmenukais ir kitokiais instrumentais. O išbandžius instrumentus net visas ansamblis susidarė.

Na ir kas, kad niekada nebuvo tekę giedoti sutartinių ir čia tik pirmą kartą pabandėme. Svarbiausia, supratome, kad sutartinių ratas – ne koncertas, tai pasibuvimas kartu ir savęs atradimas muzikos ir dainų magijoje.

Gražinos Balčiūnienės nuotraukos

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *