Maršrutas Sartų regioninio parko lankytojų centro ekspozicija – dviračių trasa (dviračiu ir automobiliu)
Jei Jus planuojate kelionę Sartų regioniniame parke ir neapsisprendžiate kokius objektus vertėtų aplankyti, siūlome išbandyti maršrutą „Sartų regioninio parko Lankytojų centro ekspozicija—dviračių trasa“. Sartų regioninio parko Lankytojų centro ekspozicijoje susipažinsite su visomis Sartų regioninio parko vertybėmis, tarp jų ir su maršruto objektais. Iš ekspozicijos vadovaudamiesi Jums suteikta informacija: žemėlapiu, objektų koordinatėmis ir atstumais iki objektų lengvai pasieksite visus 11 maršruto objektų. Apie kiekvieną iš objektų Jums primins maršruto informacijos lape esantys objektų aprašai.
Maršruto „Sartų regioninio parko Lankytojų centro ekspozicija—dviračių trasa“ ilgis yra 23,3 km. Jums suteikto maršruto informacinio lapo žemėlapyje objektai išdėlioti eilės tvarka. Maršruto objektų eiliškumą galite pasirinkti patys ir keliauti maršrutu taip kaip Jums patogiausia.
Norintys keliauti neprivalo tūrėti GPS imtuvų, kadangi Jums nuklysti nuo kelio neleis kelyje esančios nuorodos į lankytinus objektus ir maršruto informaciniame lape esantis žemėlapis bei informacija apie atstumus iki objektų. Žinoma naudodamiesi GPS imtuvu visus objektus rastumėte lengviau.
Tam, kad susipažintumėte su Jūsų laukiančiu maršrutu, nebūtina atvykti pasiimti maršruto informacinio lapo į Sartų regioninio parko Lankytojų centrą (Vytauto g. 5, Dusetos), maršruto informacinį lapą galite peržiūrėti ir atsispausdinti paspaudę šią nuorodą: MARŠRUTO INFORMACINIS LAPAS.
Interaktyvų žemėlapį su maršrutu, maršruto aprašymu, objektais, objektų aprašais bei koordinatėmis galite rasti čia: http://www.maps.lt/map/#stmr=%7BB66C4C22-B704-47B1-9DA7-CC581F50CA52%7D&lrs=vector%2Cstops%2Czebra.
Apie maršrutą
Maršruto ilgis: 23,3 km
Maršrutas „Sartų regioninio parko Lankytojų centro ekspozicija—Dviračių trasa“ yra vienas iš projekto „Iš Lankytojų centro — į gamtą“ maršrutų. Maršrutas prasideda Sartų regioninio parko Lankytojų centro ekspozicijoje. Moderniai įrengtoje ekspozicijoje lankytojai galės susipažinti su vieno iš unikaliausių Lietuvoje — Sartų regioninio parko gamtinėmis ir kultūrinėmis vertybėmis. Iš pirmos maršruto stotelės rekomenduojame vykti į Kultūros centrą Dusetų dailės galeriją. Čia Jus galėsite aplankyti rengiamas meno parodas. Vykdami į Antazavę būtinai sustokite ir aplankykite šalia kelio esantį Ilgašilio pažintinį taką, kuris driekiasi per Ilgašilio pelkę. Ilgašilio pelkėje aptinkama net 14 gegužraibių — Lietuviškųjų orchidėjų rūšių, kurios yra retos ir ypač saugomos. Tiems kas nori pamatyti daugiausiai žydinčių retųjų augalų į pažintinį taką rekomenduojame vykti birželio mėnesio pradžioje. Rokėnuose rekomenduojame aplankyti kompozitoriaus ir dirigento Juozo Gruodžio gimtinę. Ją pasieksite pasukę šalia Rokėnų stogastulpio į kairę ir pavažiavę keliu apie 0,44 km. Vietą, kurioje gyveno kompozitorius, dirigentas žymi paminklinis akmuo. Atvykus į Antazavę automobilius rekomenduojame palikti šalia parduotuvės esančioje stovėjimo aikštelėje. Toliau kelionę tęskite dviračiais.
Bendras dviračių trasos ilgis 13 kilometrų, tačiau galite pasirinkti ir trumpesnį maršrutą. Visoje trasoje gausu rodyklių, kurios neleis Jums paklysti. Antazavėje galite apžiūrėti Dievo Apvaizdos bažnyčios varpinės bei vartų kompleksą, kuris yra architektūros paminklas bei Antazavės dvarą su parku Zalvio ežero šlaite. Iš Antazavės geriausia važiuoti į Marimontą, kur nuostabioje Zalvės upės pakrantėje, šalia buvusio vandens malūno galėsite atsikvėpti. Iš Marimonto kalvotu miško keliuku per Antazavės šilą netruksite pasiekti, šalia legendomis apipinto Vinčežerio partizanų žemines, kur 1944 m. vyko garsusis Šilo mūšis. Niekam nevalia palikti Antazavės šilo neužkopus ant Pakačinės arba kitaip dar vadinamo Dembų piliakalnio. Nuo šio piliakalnio dviračių trasa veda prie jo kaimyno Velikuškių II-ojo piliakalnio dar vadinamo „Sala“. Iš trijų pusių šį piliakalnį supa Sartų ir Zalvės ežerai. Paskutinis, tačiau labai įspūdingas dviračių trasos objektas — gamtos paminklas Bradesių ąžuolas, neretai vadinamas Stelmužės ąžuolo broliu.
Tie keliautojai, kurie nori aplankyti dviračių trasoje esančius objektus, bet neturi dviračių gali pasiekti juos ir su automobiliu, važiuodami aprašytu maršrutu.