Dusetų girios įžymybė – apskritasporis bobausis

Dusetų girios įžymybė – apskritasporis bobausis

Apskritasporis bobausis pirmą kartą Lietuvoje, Sartų regioniniame parke plytinčioje Dusetų girioje, rastas 2003 m. Vėliau ilgą laiką šis grybas Dusetų girioje nebuvo daugiau „pasirodęs“, vėl rastas tik 2021 m. 2011 m. apskritasporiai bobausiai rasti ir Punios šile. Taigi abi iki šiol Lietuvoje žinomos šių į saugomų rūšių sąrašą įrašytų grybų radavietės yra gamtiniuose rezervatuose, kuriuose beveik tris dešimtmečius nebevykdoma ūkinė veikla.

Šių metų gegužę retieji Dusetų girios grybai sulaukė Vilniaus universiteto ir Gamtos tyrimų centro mikologų dėmesio. Nors apskritasporių bobausių radavietė bus tiriama keletą sezonų, jau pirmoji diena lankantis mokslininkams nudžiugino nauju atradimu – vienas šio bobausio vaisiakūnis rastas ant liepos virtėlio. Iki šiol visi vaisiakūniai buvo randami tik ant negyvų eglių medienos. Taip pat džiugino ir bendra populiacijos būklė – gana gausiai, net keliolikoje vietų aptikti vaisiakūniai.

Apskritasporiai bobausiai auga tik ant stipriai sutręšusios medienos, o vienas aiškiausių jų skirtumų nuo kitų bobausių – rožinės ar violetiškos spalvos kotelis. Jei kam nors pavyktų surasti ant negyvos medienos augantį bobausį su tokiais požymiais, labai prašome apie tai pranešti atsiunčiant nuotraukų bei radavietės koordinates.

 

Daivos Norkūnienės nuotraukos.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *