ETNOGRAFIJOS PAMOKOS SARTŲ REGIONINIAME PARKE Print option in slimbox / lytebox? (info)
Ketvirtadienis, 2015 Gruodžio 10 14:20

Lietuvos Respublikos Seimas, įvertinęs Lietuvos etnografinių regionų kultūrinę, istorinę reikšmę ir jų puoselėjimo svarbą, 2015-uosius metus paskelbė Etnografinių regionų metais. Sartų regioninio parko direkcija, norėdama paminėti šių metų pabaigą, sukūrė netradicinę, etnografiniams regionų metams skirtą pamoką vietos mokyklų mokiniams. Gruodžio 3, 4 d. į Sartų regioninio parko lankytojų centrą lydimi mokytojų atvyko Dusetų Kazimiero Būgos gimnazijos moksleiviai. Gruodžio 10 dieną pradinių klasių moksleiviams pamokos pravestos Antazavės Juozo Gruodžio gimnazijoje.

Pamokų tikslas - pasinaudojant  video ir audio priemonėmis, interaktyviu žemėlapiu, supažindinti moksleivius su Lietuvos etnografiniais regionais  Jie buvo suskirstyti į penkias grupes, iš kurių kiekviena atstovavo atskirą regioną. Pamokos pradžioje mokiniai buvo supažindinti su Aukštaitijos regionu ir jo savitumais, sutartinių tradicija ir specifiškumu. Vyriausieji regioninio parko svečiai – 5-6 klasių mokiniai buvo kviečiami ateiti prie etnografinio Lietuvos žemėlapio ir parodyti kokiame mieste, miestelyje ar kaime, gyvena jų giminaičiai ar draugai ir pabandyti priskirti teritoriją tam tikram regionui.

Siekiant atskleisti kiekvieno regiono specifinę tarmę mokiniai susipažino su įvairiomis pasakomis vietos tarme. Mažiausieji, tai - pradinių klasių mokiniai, klausėsi video įrašų, kuriuose jų amžiaus vaikai tarmiškai seka pasakas, o po to bandė atpasakoti ką gi jose girdėjo. Kiek vyresni, 4,5,6 klasės mokiniai bandė patys skaityti pasakas vietos tarme, mokėsi dar negirdėtų naujų žodžių ir bandė suprasti jų reikšmę. Mokiniai buvo supažindinti su etnografinių regionų tradiciniais rūbais, ieškojo skirtumų ir savitumų. Pamokos gale, likus kelioms laisvoms minutėms, pradinių klasių mokiniai, spėliojo tradicines mįsles, kurios sukėlė daug džiaugsmo. Vyresnieji aptarė artėjančių švenčių – Kūčių ir šv. Kalėdų tradicijas – senąsias ir tas, kurios pasiekė mūsų dienas.

Po pamokos mokiniai buvo pakviesti apsilankyti Sartų regioninio parko direkcijos Lankytojų centro ekspozicijoje, kur susipažino su Aukštaitijos regione, esančiu Sartų regioniniu parku ir jo vertybėmis.


Edita Aliochno

Sartų regioninio parko specialistė informacijai

Nuotr. Sartų regioninio parko
 


© Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcija. Sartų regioninio parko grupė. Cituojant būtina nurodyti šaltinį.
Vytauto g. 5, Dusetos, LT-32309 Zarasų r., tel. (8 385) 56849.