APTIKTA NAUJA PAUKŠČIŲ RŪŠIS LIETUVAI Print option in slimbox / lytebox? (info)
Ketvirtadienis, 2015 Rugpjūčio 06 09:03

Paukščių apsaugai svarbioje Vyžuonos ir Šaltojos upių slėnių teritorijoje, kuri priskirta Sartų regioniniam parkui registruota nauja rūšis Lietuvai – mažoji švygžda (Porzana pusilla). Dar ši paukščių rūšis vadinama mažąja vištele. Kuris lietuviškas pavadinimas nusistovės dar nėra aišku. Šią rūšį aptiko Sartų regioninio parko direkcijos vyr. ekologė Daiva Norkūnienė ir Utenos regiono aplinkos apsaugos departamento Valstybinės analitinės kontrolės skyriaus vedėjas Darius Norkūnas. Stebėjimą patvirtino Lietuvos ornitofaunistinė komisija. Vėlesniais Mindaugo Kirstuko stebėjimais nustatyta, kad teritorijoje perėjo bent 8 – 10 šių paukščių poros. Palyginti gausios perimvietės Šaltojos slėnyje atradimas yra ne tik svarbus ornitologinis faktas tarptautiniu mastu, bet ir parodo rūšies plitimą iš rytų.  Toks plitimas Lietuvoje jau buvo stebėtas sodinės nendrinukės, geltongalvės kielės, kūdrinio tilviko atvejais.

Mažoji švygžda paplitusi pietryčių Europoje ir Azijos žemyne. Ji yra mažesnė nei varnėnas, kūno ilgis siekia 16 – 19 cm, svoris apie 60 g. Viršutinė kūno dalis ruda su juodomis juostomis ir baltais taškeliais, apatinė dalis raiba: keičiasi juoda ir balta spalvos. Kaklas ir skruostai šviesiai pilki, snapas geltonas arba žalias. Paukščio kojos žalios su ilgais pirštais.

Šių paukščių pora lizdą stato kartu, vandenyje ant viksvų kupstų arba nendrių. Lizdas dažniausiai statomas iš sausų stiebų, lapų, vandens augmenijos šaknų. Lizde deda 6 – 11 gelsvai pilkų rudais taškeliais padengtų kiaušinių. Jaunikliai tampa savarankiški kai sulaukia šiek tiek daugiau nei mėnesio amžiaus.

Mažoji švygžda minta vabzdžiais ir vandenyje esančiais gyviais. Paukščiai yra labai paslaptingi juos dažniau galima išgirsti nei pamatyti. Poravimosi sezono metu jie labai triukšmingi, jų balsas šiek tiek primena varlių kurkimą.

Fotografijos šaltinis: onbird.ru

 


© Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcija. Sartų regioninio parko grupė. Cituojant būtina nurodyti šaltinį.
Vytauto g. 5, Dusetos, LT-32309 Zarasų r., tel. (8 385) 56849.