SARTŲ EŽERO GULBĖ DŽIAUGIASI PAVASARIU Print option in slimbox / lytebox? (info)
Penktadienis, 2015 Kovo 27 15:33

Turbūt daugelis dusetiškių pamena istoriją apie jauną gulbę Sartų ežere. Žmonės šią gulbę per vasarą maitino ir „globojo“. Taip gulbei buvo padaryta didelė žala, ji įprato būti maitinama, nustojo ieškotis maisto. Pamaniusi, kad visada bus šeriama žmonių, neišskrido į šiltuosius kraštus su savo gentainėmis. Atėjus šalčiams paukštis nebegaudamas maisto, pradėjo terorizuoti žmones, vaikščioti po miestelį, gyventojų kiemuose. Reaguodami į susidariusią situaciją Sartų regioninio parko direkcijos specialistai gulbę sugavo, apžiedavo ir nugabeno prie Kalbutiškių, kur dėl iš Sartų ežero ištekančios Šventosios upės vanduo niekada neužšąla. Tačiau, gulbė nenorėjo gyventi savarankiškai. Neilgai trukus ji buvo pastebėta Užtiltėje, gyventojų kiemuose. Direkcijos specialistai gulbę pabandė sugrąžinti į savarankišką gyvenimą dar kartą. Paukštis buvo išvežtas į Zalvės ežerą. Bet ir šį kartą nesėkmingai.

Nebelikus vilties, kad gulbė gali gyventi savarankiškai, nuspręstą ieškoti jai namų. Čia į pagalbą atėjo ir su mielu noru sutiko priimti gulbę kaimo turizmo sodybos „Pasartėlė“ šeimininkai. Sodyboje gulbei buvo sudarytos puikios sąlygos: kol vanduo buvo dar neužšalęs ji plaukiojo šalia sodybos esančiame tvenkinyje, vėliau buvo perkelta į tvartelį su aptvaru.

Sartų regioninio parko direkcijos specialistai žiemą buvo  nuvykę  aplankyti gulbės. Panašu, jog aptvare ji jautėsi puikiai, tiesa ir apetitu nesiskundė.

Atėjus pavasariui sodybos „Pasartėlė“ šeimininkai peržiemojusią gulbę paleido į laisvę – Sartų ežerą. Turbūt, jau ne vienas Dusetų miestelio gyventojas matė žymiąją parko gyventoją, besidžiaugiančia pavasariu ir ežero toliais.

Sartų regioninio parko direkcija dėkoja kaimo turizmo sodybos „Pasartėlė“ savininkui Andriui Tatarūnui už tai, kad jis sutiko priimti nelaimėlę ir rūpestingai, be jokio atlygio globojo ją per visą žiemą.

Dabar, kai gulbė plaukioja laisvėje, direkcijos specialistai prašo žmonių nekartoti anksčiau padarytų klaidų. Nešerkite gulbės, kad ir kaip ji prašytų ir būtų jos gaila – taip tikrai bus daugiau naudos. Galbūt ji atpras iš žmonių prašinėti maisto ir imsis jo ieškoti pati, gal net susiras sau porą. Jei pamatysite gulbę vaikštant miestelyje, ar kiemuose pavarykite ją šalin, atgal prie ežero. Visada prisiminkime, jog mums žmonėms į laukinės gamtos gyvenimą reikia nesikišti, nes ten ir taip viskas puikiai sudėliota.


dscf2575dscf2576dscf2579
dscf2582dscf2586dscf2587

 


© Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcija. Sartų regioninio parko grupė. Cituojant būtina nurodyti šaltinį.
Vytauto g. 5, Dusetos, LT-32309 Zarasų r., tel. (8 385) 56849.