ŽIRGAI NEATSIEJAMA DUSETŲ MIESTO DALIS Print option in slimbox / lytebox? (info)
Ketvirtadienis, 2023 Vasario 09 09:54

Dusetų miestas, šakotasis Sartų ežeras žmonėms asocijuojasi su nuo seno šiame užburiančio grožio krašte vykstančiomis ristūnų žirgų lenktynėmis. Kokius laikus siekia ir kaip atsirado ši tradicija — tiksliai nežinoma.

Manoma, kad lenktynių istorija siekia apie 200 metų ir atsirado per Grabnyčias (vyksta vasario 2 d.). Į atlaidus Dusetose atvykdavo daugybė žmonių, o ledas ant Sartų ežero vasario pradžioje būdavo storiausias. Po pamaldų valstiečiai, atvykę geresniais arkliais susitardavo lenktyniauti, siekė išsiaiškinti kieno arklys eiklesnis. Jokių taisyklių tada nebuvo, niekas į laikrodžius nežiūrėjo, važiavimo trasų neruošė. Važiuodavo tiesia linija, jei sniego nedaug — ežero ledu, jei sniego būdavo daugiau — Dusetų miesto gatvėmis. Kas pirmas atvažiuodavo, tas ir laimėdavo.

Nežinia, kaip atsirado ristūnų lenktynės, kada buvo pradžių pradžia galima tik spėlioti, arba tikėti legendomis. Legenda byloja, jog seniai, seniai, baudžiavos laikais, prie gražiųjų Dusetų ežerų gyveno žiaurus ponas. Kartą į jo rūmus atėjo šviesiaplaukė mergina ir stuomeningas vaikinas prašyti leidimo vedyboms. Ponui labai patiko gražioji baudžiauninkė. Jis pasiūlė vaikinui palenktyniauti arkliais, kas laimės, tam ir gražuolė atiteks. Sutartą dieną ponas atvyko pasikinkęs 12 sartų žirgų, gi jaunuolis tik vieną.

Davus ženklą lenktynininkai pasileido pirmyn. Pono arkliai lėkė, net ežeras dundėjo, bet ir vaikinas neatsiliko. Ponas matydamas, kad baudžiauninkas lenkia, įniršęs sustabdė arklius ir įsakė dvariškiams įkrėsti bernui rykščių, bet staiga lūžo ledas ir 12 arklių kartu su ponu nugrimzdo ežeran.

Nuo to laiko žmonės ir praminė ežerą Sartais, o jaunikaičio pergalę kasmet pažymi tradicinėmis ristūnų žirgų lenktynėmis ant Sartų ežero ledo.

Iš metų į metus tradicinės Sartų ristūnų žirgų lenktynės Dusetose vyksta nuo 1905 metų. 1955 metais lenktynės buvo paskelbtos respublikinėmis. Taip senoji dusetiškių tradicija tapo visos Lietuvos žirginio sporto švente.

Žirgai yra neatsiejama Dusetų miesto dalis. Miesto herbe pavaizduoti trys skubantys, norintys vienas kitą aplenkti žirgai. Vaikštantis po Dusetas galima sutikti žirgų skulptūrų. Sartų regioninio parko emblemoje pavaizduotos pasagos — simbolizuoja šią išskirtinę ir turbūt didžiausią žiemos šventę mūsų šalyje.


 


© Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcija. Sartų regioninio parko grupė. Cituojant būtina nurodyti šaltinį.
Vytauto g. 5, Dusetos, LT-32309 Zarasų r., tel. (8 385) 56849.