KODĖL RUDUO SPALVOTAS? Print option in slimbox / lytebox? (info)
Ketvirtadienis, 2022 Lapkričio 10 10:58

Besivaikštant gamtoje, grožintis rudens spalvomis, ne vienam iš mūsų į galvą ateina klausimų lavina: kodėl medžių lapai keičia spalvą?, kodėl medžiai meta lapus?, kodėl spygliuočiai medžiai visad žali?, ar spygliuočių medžiai meta spyglius? Smalsumas norom, nenorom priverčia ieškoti atsakymų. Atsakymais į šiuos sudėtingus, nors tuo pačiu ir paprastus klausimus dalinamės su Jumis.

Medžių lapai pavasario, vasaros metu būna žali dėl juose esančio žaliojo pigmento — chlorofilo. Šis pigmentas (fotosintezės būdu) sugeria saulės šviesos skleidžiamą energiją. Lapai pasinaudodami sukaupta saulės energija vandenį ir anglies dioksidą paverčia sau tinkamu maistu — gliukoze ir į aplinką išskiria gyvybei mūsų planetoje būtiną deguonį.

O kas gi atsitinka rudens laikotarpiu? Turime mažiau saulės šviesos, taigi chlorofilas sugeria mažiau energijos (fotosintezė nevyksta taip aktyviai). Galiausiai chlorofilas iš lapų pasišalina (suyra). Taigi, rudeni medžių lapų spalva priklauso nuo to kokios medžiagos juose lieka pasišalinus chlorofilui.

Kaip bebūtų gaila, spalvingi lapai galiausiai palieka medį. Šaltasis laikotarpis nėra palankus augimui ir gyvybinėms funkcijoms vykdyti. Medžiai būna sukaupę maistinių atsargų, kurios nukeliauja į šaknis ir pavasarį yra panaudojamos. Šaltuoju laikotarpiu medžiai būna ramybės būsenoje kurią, turbūt, galima sulyginti su miegu.

Kodėl spygliuočiai medžiai visada žali, ar jie meta spyglius? Spygliuočiai yra geriau prisitaikę išgyventi sudėtingomis sąlygomis, nei lapuočių medžiai. Jie turi tvirtus ir mažus spyglius, kurie yra gerai apsaugoti (padengti vaškais ir turi sakų) nuo vandens praradimo, šalčio ir kenkėjų, todėl jie ir žiemos metu vykdo fotosintezę. Kaip jau išsiaiškinome fotosintezei reikalingas žaliasis pigmentas — chlorofilas. Daugelis mano, kad spygliuočiai spyglių nemeta, iš tikrųjų yra kitaip. Pasižiūrėkite, aplink spygliuotį medį, ant žemės yra nemažai spyglių. Taigi, spygliuočiai meta spyglius, bet ne visus iš karto. Spyglys prieš palikdamas medį pagelsta. Tiesa, įdomus faktas, kad Maumedis numeta visus spyglius kiekvieną rudenį.

Tikimės, kad patenkinome smalsumą ir dabar būnant gamtoje ne tik grožėsitės, bet ir žinosite kodėl ir kaip vyksta vieni ar kiti procesai.

 


© Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcija. Sartų regioninio parko grupė. Cituojant būtina nurodyti šaltinį.
Vytauto g. 5, Dusetos, LT-32309 Zarasų r., tel. (8 385) 56849.