2020 METŲ APŽVALGA. SVARBIAUSI DARBAI IR ĮVYKIAI SARTŲ REGIONINIAME PARKE Print option in slimbox / lytebox? (info)
Pirmadienis, 2021 Vasario 08 11:37

2021-uosius metus Sartų regioninis parkas pradeda su nauja tradicija. Kiekvienų metų pradžioje apžvelgsime ankstesniais metais įgyvendintus svarbiausius darbus ir įvykius regioniniame parke. Siekiame, kad žmonės geriau susipažintų su Sartų ir Gražutės regioninių parkų direkcijos veikla ir suprastų regioninių parkų svarbą. Tikimės, kad tokia informacija bus įdomi ne tik Sartų regioninio parko gyventojams, bet ir lankytojams.

2020 metais Sartų regioniniame parke buvo sutvarkyta, prižiūrėta 15 teritorijų, kurių bendras plotas siekia apie 129 ha. Didžiąją dalį atliktų darbų sudarė šienavimas, atžalų kirtimas, biomasės šalinimas, aplinkos tvarkymas. Visos teritorijos yra vienodai svarbios, tad iš bendro skaičiaus išskirsime tik penkias didžiausias: BAST „Minkūnų durpynas“ (32 ha), Jaskoniškių rekreacinė zona (23 ha), Dusetų girios rekreacinė zona (21 ha), Kavolių šilelio rekreacinė zona (18 ha), Padustėlio BAST (9,09 ha) šios teritorijos sudaro net 80 procentų viso 2020 metais parke sutvarkytų, prižiūrėtų teritorijų ploto.

Direkcijos specialistai, kiek leidžia turimos galimybės, nuolat tvarko, prižiūri Sartų regioniniame parke esančius gamtos ir kultūros paveldo, kitus lankytojų pamėgtus objektus, rekreacinės infrastruktūros teritorijas (pažintiniai takai, dviračių trasa), rekreacinės infrastruktūros objektus (atokvėpio vietos, stovyklavietės). 2020 metais ties šiais objektais buvo šienaujama žolė, kertamos atžalos, renkamos šiukšlės, atliekami rekreacinės įrangos (susidėvėjusių konstrukcijų keitimas, dažymas)  ir informacinių stendų (stendų ir nuorodų informacijos keitimas) remonto darbai, regioniniame parke įrengtos 6 užtvaros automobiliams. Apibendrinant, regioniniame parke sutvarkyti, prižiūrėti 24 objektai, 4 rekreacinės infrastruktūros teritorijos, kuriu bendras plotas siekia apie 22 ha, 24 rekreacinės infrastruktūros objektai.

2020 metais Sartų regioninį parką pasiekė VšĮ „Užstato sistemos administratoriaus“ (USAD) parama, šios lėšos buvo surinktos iš daugybės žmonių paaukotų vienkartinių pakuočių užstato. Paramos dėka buvo sutvarkyta Bradesių ąžuolo aplinka: apie ąžuolą įrengta tvorelė, pastatytas suoliukas. Kita USAD paramos dalis skirta Sartų regioninio parko pelėdoms, Antazavės šile įkelti keturi inkilai. Sartų regioninio parko lankytojai ir gyventojai remia parką įsigydami lankytojo bilietus. 2020 metais bilietų įsigyta už 531 Eur. Šios lėšos buvo skirtos informacinių stendų atnaujinimui ir infrastruktūros remonto darbams regioniniame parke.

Džiugu, kad pernai metais atsinaujino, o tiksliau tapo „žalesniu“ Sartų regioninio parko lankytojų centras. LR Vyriausybė pagal priemonę ekonomikai skatinti valstybiniams parkams skyrė lėšų saulės elektrinėms įsigyti. Pasinaudodama šiomis lėšomis Sartų ir Gražutės regioninių parkų direkcija ant Sartų regioninio parko lankytojų centro stogo įsirengė 15 kW galingumo saulės elektrinę.

Pabaigai, trumpai apžvelgsime Sartų regioninio parko lankytojų centro veiklą. Čia atkeliavę lankytojai gali gauti visą reikalingą informaciją apie regioninį parką, parke esančias gamtos ir kultūros paveldo vertybes, biologinę įvairovę, lankymo galimybes ir kita. 2020 metai nebuvo palankūs keliautojams dėl koronaviruso (COVID-19) epidemiologinės situacijos įvestų apribojimų. Todėl ir lankytojų, norinčių daugiau sužinoti apie regioninį parką, lankytojų centre sulaukėme mažiau nei įprastai — 1894 lankytojai. Lyginant su 2019 metais, 2020 metais sulaukėme 371 lankytoju mažiau.

Kaip ir minėta straipsnio pradžioje čia pateikėme tik, mūsų nuomone, pačius įdomiausius darbus ir įvykius 2020 metais Sartų regioniniame parke. Norintiems susipažinti su Sartų ir Gražutės regioninių parkų direkcijos veikla detaliau, kviečiame apsilankyti internetinėje svetainėje http://sartaigrazute.am.lt.

 


© Sartų ir Gražutės regioninių parkų direkcija. Valstybės biudžetinė įstaiga. Cituojant būtina nurodyti šaltinį.
Vytauto g. 5, Dusetos, LT-32309 Zarasų r., tel. (8–385) 56849, el. paštas sartai@grazute.lt, kodas 188738178. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.