ĮSPŪDINGIAUSI SARTŲ EŽERO LAIMIKIAI Print option in slimbox / lytebox? (info)
Antradienis, 2015 Balandžio 21 15:45


Dusetiškio Fiodoro Pachomovo  
1962 m. sugautas šamas

Šakočiausias Lietuvoje Sartų ežeras nuo seno garsėja ne tik ant ledo vykstančiomis respublikinėmis Sartų ristūnų žirgų lenktynėmis, bet ir žūklės laimikiais. Ketvirtame pagal dydį (1336 ha) ir ilgiausią kranto liniją (79 km) turinčiame ežere gyvena lydekos, unguriai, kuojos, raudės, lynai, aukšlės, plakiai, karšiai, šamai, ešeriai ir kitos dažniausiai Lietuvos ežeruose sutinkamos žuvys.     

Turbūt, labiausiai Sartų ežerą išgarsino šamai. Literatūroje minima, kad ties Kalbutiškių kaimu 1937 m. buvo sugautas net 110 kg svėręs šamas. 30 – 50 kg šamai – gana įprasto dydžio laimikis ir šiomis dienomis. O kokių gi dar būta laimikių apie kuriuos sklando istorijos nuo senų laikų?

Ypač įspūdingų žvejybos laimikių gausa garsėjo Kriaunų artelės žvejai. 1951 m. žiemą tarp Didžiosios salos ir Velikuškių rago artelė pagavo 38 kg svėrusį šamą. Toje


Sartų ežere ties Bradesiais
1956 m. sugautos lydekos

pačioje vietoje 1952 m. žiemą jie sužvejojo net aštuoniolika šamų. Tuo metai neužsibaigė, neilgai trukus, tik kitoje vietoje – Bradesių šakoje žvejai sugavo dar vieną įspūdingą laimikį – 28 kg svėrusią lydeką. Po dviejų metų pertraukos, 1954 m. Kriaunų artelės žvejai Pasartės šakoje ties Bradesių kaimu užmetę tinklą vėl pagavo įspūdingą laimikį. Žvejai turėjo būti apstulbę – tinkle buvo trylika šamų ir jokios kitos žuvies. Didžiausias šamas svėrė net 90 kg. 1956 m. žiemą žvejai dirbo Bradesių šakos galinėje dalyje. Čia traukiamu tinklu jie sugavo dvi įspūdingas lydekas. Viena jų svėrė 20 kg, kita – 15 kg.

1956 m. žiema buvo sėkminga ne tik Kriaunų artelės žvejams. Dusetų žvejai ties Ažubrasčio kaimu traukiamu tinklu sužvejojo 45 kg svėrusią lydeką ir galėjo pasigirti ne ką mažesniais laimikiais nei kriauniškiai. 1975 m. žiemą prie didžiosios Sartų ežero salos traukiamu tinklu jie pagavo šešias tonas karšių, tačiau tai buvo ne didžiausias jų laimikis. 1976 m., taip pat žiemos metu, traukiamu tinklu ties Jaskoniškių mišku dusetiškiai pagavo penkias tonas įvairių žuvų, kitą dieną – septynias. Turbūt pats didžiausias ir įspūdingiausias šių žvejų laimikis buvo sugautas 1996 m. sausio 29 d. ties Rupetų kaimu. Čia žvejai sugavo dvylika tonų įvairios žuvies, daugiausiai karpių. Didžiausias karpis svėrė daugiau kaip 20 kg.

Įspūdingais žūklės laimikiais pagautais Sartų ežere garsėja ir pavieniai žvejai. Štai, 1951 m. vasarą ties Aušrėnų kaimu, kur Šventosios upė išteka iš Sartų ežero, žvejys Jonas Leitonas venteriu sugavo 44 kg svėrusį šamą. Jo ilgis siekė apie 2 metrus. Tačiau, tai nebuvo didžiausias šio žvejo laimikis. 1938 m. Rašų ežere naudodamas venterį jis buvo pagavęs 57 kg šamą. Ne ką mažiau pasisekė ir žvejui Fiodorui Pachomovui. 1962 m. rugpjūčio mėn. ties Pasartės kaimu, statomu tinklaičiu jis pagavo 30 kg svėrusį šamą. Dar įspūdingesnį šamą – 51 kg, 1981 m. pagavo rokiškėnas Antanas Kazlauskas. Žuvis užkibo Lašų šakoje ties Stravų kaimu. Žvejybai Antanas naudojo skritulį su sidabriniu karosiuku. Įdomiausia tai, jog pagautas šamas buvo prarijęs dvi antis. Mažesnį, tačiau vis tiek įspūdingą laimikį, 1986 m. liepos mėn. pavyko pagauti ir žvejui Simonui Pachomovui. Jis naudodamas penkiasdešimties metrų ilgio statomą tinklaitį ties Gipėnų kaimu pagavo 32,5 kg svėrusį šamą. Kiek vėliau, 1996 m. rugpjūčio 13 d. Sartų ežere buvo


Obelietis Rimvydas Mikalkėnas
su 1996 m. sugautu šamu.
Antano Polonsko nuotr.

pagautas dar vienas stambus – 23,4 kg svėręs 157 cm ilgio šamas. Šį laimikį su skrituliu (masalas – sidabrinis karosiukas) Lašų kampe ties Stravų kaimu sužvejojo žvejys mėgėjas iš Obelių Rimvydas Mikalkėnas su sūnėnais Audriumi ir Arūnu.

Aplinkosauginiu požiūriu Sartų ežerui seniau buvo padaryta ne maža žala, tačiau nepamirškime, jog tai jau istorija. Tada galiojo kitos žvejybos taisyklės, kitoks buvo ir žmonių mąstymas. Dabar verslinė žvejyba Sartų ežere uždrausta, o žvejai mėgėjai pagavę stambią žuvį turėtų vadovautis principu „pagavai – paleisk“. Jei visi žvejotų vadovaudamiesi šiuo principu ežere ne tik, kad pagausėtų žuvų, bet ir atsirastų daugiau galimybių pagauti didžiausią savo gyvenimo žuvį.


Straipsnis parengtas remiantis Klaudijaus Driskiaus straipsniu „Žvejyba Sartų ežere ir kituose Obelių – Kriaunų krašto vandenyse“, publikuotu knygoje „Obeliai Kriaunos“. Vilnius, Versmė 1998 m.

 


© Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcija. Sartų regioninio parko grupė. Cituojant būtina nurodyti šaltinį.
Vytauto g. 5, Dusetos, LT-32309 Zarasų r., tel. (8 385) 56849.