VASARIO 7 D. SUSITIKSIME UN SARTŲ! Print option in slimbox / lytebox? (info)
Penktadienis, 2015 Sausio 30 09:32

Visus, visus vasario 7 d. (šeštadienį) kviečiame atvykti į Dusetas, į gražiausią ir spalvingiausią žiemos žirginio sporto šventę – 110-tas tradicines Sartų ristūnų žirgų lenktynes „Sartai 2015“.

Manoma, kad tradicija rengti žirgų lenktynes ant gražuolio Sartų ežero ledo siekia apie 200 metų, bet oficialia lenktynių pradžios data laikomi 1905 metai. Žirgų lenktynės ant ledo sutraukė tiek daug dalyvių ir tiek visuomenės dėmesio, jog 1955 metais jos paskelbtos respublikinėmis. Iš pradžių žirgai varžėsi ant Sartų ežero ledo, vėliau po 1996 metų lenktynes nuspręsta rengti Sartų žirgyno hipodrome. Hipodrome trasa būna padengta ledu, kuris suformuojamas ant jo liejant Sartų ežero vandenį.

Dabar tarpusavyje varžosi specialiai lenktynėms paruošti žirgai, kuriuos važnyčioja profesionalūs važnyčiotojai. Seniau lenktynėse dalyvaudavo vietiniai ūkininkai, su darbiniais žirgais. Nors žirgas ir paprastas, tačiau jis taip pat būdavo ruošiamas lenktynėms. Treniruotėms dažniausiai buvo pasirenkamos naktys, kai šviečia pilnas mėnulis. Tada žirgą galima važnyčioti taip, kad jis iš šalies matytų savo šešėlį. Žirgas, manydamas, kad šešėlis yra jo varžovas, besitaikantis jį aplenkti, lėkdavo kiek kojos neša.

Sartų ristūnų žirgų lenktynės nebūtų tokios spalvingos, jei jų nepaįvairintų žiemos mugė su įvairiais dirbiniais, riestainiais ir folkloro ansamblių pasirodymais. Kiekvienas lenktynėse ras ką veikti ir iš Dusetų neišvažiuos alkanas ar ištroškęs, nenusipirkęs lauktuvių.

Dusetų miesto svečiams, kurie nori ne tik linksmybių, bet domisi ir šiuo kraštu, žirgų lenktynių istorija, rekomenduojame aplankyti Sartų regioninio parko direkcijos Lankytojų centro ekspoziciją. Čia įrengti informaciniai terminalai, filmų peržiūros įranga, interaktyvūs stendai, atkuriami gamtos garsai, kad lankytojai patirtų betarpišką gamtos suvokimo jausmą. Ekspozicijoje lankytojai gaus visapusišką informaciją apie Sartų regioninio parko vertybes, lankytinus objektus, galės įsigyti įvairiausių suvenyrų. Lankytojų centras su ekspozicija įsikūręs Vytauto g. 5 ir veiks nuo 9.00 val. iki 17.00 val. Maloniai kviečiame apsilankyti! Daugiau informacijos apie ekspoziciją rasite čia.

Pasiimkite gerą nuotaiką, šiltą aprangą ir nesvarbu koks bebūtų oras vasario 7 d. visi susitiksime un Sartų! O, kad laukimas neprailgtų rekomenduojame pasižiūrėti turbūt seniausią vaizdo įrašą iš žirgų lenktynių. Įrašas padarytas 1965 metais. Žiūrėti vaizdo įrašą (LRT televizijos archyvas).


PRELIMINARI RENGINIO PROGRAMA

Nuo 10.00 Tautodailės mugė, aukcionas, liaudiškos muzikos kolektyvų pasirodymai

11.30 Iškilmingas ristūnų žirgų lenktynių atidarymas

12.15 Pirmasis ristūnų žirgų lenktynių startas

15.00 Didžiojo žiemos prizo nugalėtojų apdovanojimai


Detali renginio programa


Akimirkos iš tradicinių Sartų ristūnų žirgų lenktynių Dusetose:

lenktynes_a.navickas1lenktynes_a.navickas2lenktynes_z.jonika1
lenktynes_z.jonika2

Nuotraukų autoriai: A. Navickas ir Z. Jonikas

 


© Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcija. Sartų regioninio parko grupė. Cituojant būtina nurodyti šaltinį.
Vytauto g. 5, Dusetos, LT-32309 Zarasų r., tel. (8 385) 56849.