ŠVENTOSIOS UPĖJE VĖL ŠIUKŠLĖS Print option in slimbox / lytebox? (info)
Antradienis, 2014 Rugpjūčio 19 16:37

Šventoji yra ilgiausia Lietuvos teritorijoje tekanti upė. Čia jos vaga tęsiasi net 246 kilometrus. Aukštaitijos gražuole tituluojama upė – ypač mėgiama vandens turistų. Pasileidus Šventąją Antalieptėje galima nuplaukti labai toli, net iki Baltijos jūros. Deja dažnai turistams nuotaiką sugadina upės vagoje ir jos pakrantėse matomi vaizdai. Čia gausu atliekų: plastmasinių tarų, polietileninių maišų, yra net šieno rulonų.

Sartų regioninio parko direkcija kiekvienais metais organizuoja Šventosios upės vagos ir pakrantės tvarkymo talkas. Talkų metu iš upės renkamos šiukšlės, šalinami ant vagos nuvirtę ir trukdantys praplaukti medžiai. Šiais metais, gegužės mėnesį jau įvyko viena tokia talka. Jos metu buvo surinkta 60 maišų šiukšlių.

Po gegužės mėnesį vykusios talkos praėjus trims mėnesiams Sartų regioninio parko direkciją pasiekė žinia, kad upėje vėl gausu šiukšlių. Tad buvo nuspręstą išvalyti upę dar kartą.

Rugpjūčio 13 dieną kartu su aštuoniais direkcijoje viešinčiais savanoriais, penkiomis baidarėmis ir valtimi pasileidome Šventosios upe ties Antalieptės miestelyje esančiu kabančiu tiltu. Daugiausiai šiukšlių surinkome arčiau Antalieptės esančioje upės dalyje. Kaip ir praeitą kartą didžiąją dalį šiukšlių sudarė plastikinė alaus tara. Upę įveikėme gana lengvai, nebuvo praplaukti neleidžiančių medžių, kadangi jie buvos pašalinti gegužės mėnesį vykusios talkos metu. Galutiniame talkos taške, ties Vasaknų žuvininkystės tvenkiniais turėjome surinkę 30 maišų šiukšlių.

Savanoriams čia atvykusiems iš tokių šalių kaip: Turkija, Ispanija, Taivanas, Pietų Korėja, Kanada, Vokietija buvo nesuprantama kaip galima taip negerbti gamtos. Skaičiai iš tikrųjų liūdina – 30 maišų per tirs mėnesius! Matome, jog mūsų pastangos atkreipti Antalieptės gyventojų, kurie nemoka elgtis su atliekomis dėmesį yra bergždžios. Antalieptės miestelyje yra net dvi vietos, kur galima išmesti surūšiuotas šiukšles: prie vienuolyno ir prie kapinių. Matomai kai kuriems miestelio gyventojams atliekas išnešti į joms skirtą vietą per sunku. Žmonės nemoka tvarkytis ir su organinėmis atliekomis. Plaukdami matėme į upę išmestą nupjautą žolę, supuvusius obuolius, du šieno rulonus.

Dar kartą primename ir prašome Antalieptiškių mesti šiukšles ten, kur priklauso. Plastiko atliekas meskite į plastikui, stiklo į stiklui, popieriaus į popieriui skirtus konteinerius, kitas atliekas meskite į bendro naudojimo šiukšliadėžes. Organines atliekas kompostuokite. Praėjus metams ar keliems, tai bus puiki trąša Jūsų daržui ir sodui.

Labai džiaugiamies ir tariame nuoširdų „ačiū“ savanoriams padėjusiems mums sutvarkyti tokią didelę teritoriją ir kaimo turizmo sodybai „Pasartėlė“, kuri šiam kilniam tikslui paskolino baidarių.


Savanorių įspūdžiai po įvykusios talkos:


Kariane (Kanada):

Per keturias valandas praleistas baidarėmis plaukiant Šventosios upe surinkome labai daug plastikinių butelių, polietileninių maišų ir kitų šiukšlių. Ši talka mums buvo kartu ir darbas ir pramoga. Manau čia gyvenantys žmonės tūrėtų labiau gerbti gamtą ir jos grožį.


Christine (Vokietija):

Plaukti upe baidare ir rinkti šiukšles – tai pramoga suderinta su naudinga veikla. Upe nukeliavome ilgą kelią, savo kelionę baigėme nuostabioje vietoje šalia miškų, kur mėgavomės keptomis dešrelėmis.


Songheui (Pietų Korėja):

Su baidarėmis plaukdami upe ir rinkdami plastikinius butelius, polietileninius maišus praleidome apie keturias valandas. Darbas nebuvo sunkus, tuo labiau kai oras toks nuostabus. Mėgavomės upe ir gamtos grožiu. Kadangi su baidare plaukiau pirmą kartą, man ši patirtis buvo labai įdomi.


Oyku (Turkija):

Plaukdama upe su baidare pamaniau, kad ši vieta yra didžiausias gamtos stebuklas. Mes buvome apsupti nendrių, aukštų medžių, gėlių, mėlynų laumžirgių ir dar daug kitų motinos gamtos stebuklų. Tai buvo rami ir pasimėgavimą kelianti patirtis. Aš tikrai džiaugiuosi galėdama prisidėti prie šios gamtos grožio išsaugojimo.


Alfonso (Ispanija):

Tiesą sakant, tai yra darbas, kurio aš ieškojau. Tarp didelių medžių, augalų, laumžirgių su baidarėmis plaukėme apie keturias valandas. Surinkome tikrai daug šiukšlių ir išvalėme upę. Neabejotinai tai buvo pats geriausias darbas – kai poilsis dera su savanoriška veikla.


Josep (Ispanija, Katalonija):

Upė, miškai, namai... Visa tai tiesiog nuostabu. Šios šalies kraštovaizdis yra kitoks nei manosios, man niekada neteko matyti tokios gamtos, kokia yra čia. Aš labai džiaugiuosi galėdamas padėti pasirūpinti šia vieta.


Ethan (Taivanas):

Plaukimas su baidarėmis man yra nauja patirtis. Buvimas šalia gamtos yra viena iš priežasčių, kodėl aš pasirinkau būti savanoriu būtent čia. Plaukdami Šventosios upe mes sutikome daug įvairių sutvėrimų, o nuostabus vaizdai tiesiog užgniaužė kvapą. Rinkdamas šiukšles jaučiausi darąs ypač reikšmingą darbą. Lietuva, Dusetos, upė man įstrigs giliai atmintyje.


Akimirkos iš vykusios talkos:

d1111dscf1639dscf1640
dscf1645dscf1649dscf1655
dscf1665dscf1668dscf1672
imgp9593

 


© Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcija. Sartų regioninio parko grupė. Cituojant būtina nurodyti šaltinį.
Vytauto g. 5, Dusetos, LT-32309 Zarasų r., tel. (8 385) 56849.