TALKA ŠVENTOSIOS UPĖJE Print option in slimbox / lytebox? (info)
Trečiadienis, 2014 Gegužės 21 12:50

Sartų regioninio parko direkcija kartu su Dusetų Kazimiero Būgos gimnazijos moksleiviais gegužės 20-ą dieną suorganizavo tradicinę talką Šventosios upėje. Talkos metu, atkarpoje nuo Antalieptės iki Vasaknų tvenkinių buvo renkamos šiukšlės.

Trimis baidarėmis ir valtimi pasileidome į Šventosios upę, ties Antalieptėje esančiu kabančiu tiltu. Iš pradžių šiukšlių nebuvo daug, tačiau kiek paplaukus vaizdas keitėsi. Stiprios srovės nešamos šiukšlės buvo nuneštos tolyn nuo Antalieptės miestelio ir didelės jų sankaupos susidarė ties nuvirtusiais medžiais, pakrantės krūmais, išsiblaškė Šventosios tvenkinio nendrynuose. Didžiąją dalį šiukšlių sudarė plastikinės alaus taros, kurios buvo tiek palaidos, tiek sumestos į maišus. Sprendžiant iš alaus taros dydžio galima teigti, jog šiukšlės yra ne senesnės kaip vienerių metų, kadangi didžioji dalis tarų yra 1 l talpos, kaip žinia 2013 m. Lietuvoje buvo priimtas įstatymas draudžiantis prekiauti alaus gėrimais didesnėje, nei 1 l talpos taroje.

Plaukdami upe ne tik rinkome šiukšles, bet teko pravalyti ir upės vagą. Daug pastangų pareikalavo medžių nuvirtusių per upę ir neleidusių praplaukti šalinimas. Dabar upe lengviau galės praplaukti vandens turistai plaukiantys šia atkarpa.

Šiukšlės šioje Šventosios upės atkarpoje renkamos kiekvienais metais, liūdna – jų nemažėja. Šiais metais buvo surinkta 60 maišų šiukšlių. Visos šiukšlės Šventosios upėje atsiranda iš Antalieptės miestelio. Norime kreiptis į antalieptiškius ir paprašyti jų: mesti šiukšles į šiukšliadėžes, konteinerius, o ne į upę. Iš upės ištraukėme ne mažai maišų su plastikinėmis taromis, mieli antalieptiškiai, rūšiuoti mokate, o kur išmesti surūšiuotas atliekas nežinote. Meskite plastiko atliekas į plastikui skirtus konteinerius, stiklo į stiklui skirtus konteinerius, popieriaus į popieriui skirtus konteinerius, kitas atliekas meskite į bendro naudojimo šiukšliadėžes. Jei nežinote, Antalieptėje yra konteineriai skirti plastikui, stiklui, popieriui, jie yra netoli vienuolyno. Juk nėra malonu, kai tenka maudytis, žvejoti tarp šiukšlių. Šventosios upė yra vadinama Aukštaitijos gražuole, tad pasistenkime, kad ji tokia ir būtų, nesumenkinkime šio gražaus titulo.

Labai džiaugiamės ir dėkojame Dusetų Kazimiero Būgos gimnazijos moksleiviams, be jų tikrai nebūtume sutvarkę tokios didelės teritorijos.


Akimirkos iš vykusios talkos:

01dscf0218dscf0291
dscf0299dscf0302dscf0303
dscf0307dscf0311dscf0312

 


© Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcija. Sartų regioninio parko grupė. Cituojant būtina nurodyti šaltinį.
Vytauto g. 5, Dusetos, LT-32309 Zarasų r., tel. (8 385) 56849.