BIOLOGIJOS PAMOKA SARTŲ REGIONINIO PARKO DIREKCIJOS LANKYTOJŲ CENTRE Print option in slimbox / lytebox? (info)
Pirmadienis, 2014 Balandžio 07 10:21

Balandžio 4 d. Sartų regioninio parko direkcijos Lankytojų centre vyko biologijos pamoka. Į pamoką atvyko Antazavės Juozo Gruodžio vidurinės mokyklos 11 – 12 klasių mokiniai lydimi biologijos mokytojos Laimos Mažiulienės ir geografijos mokytojo Antano Svidinsko. Pamokos metu Sartų regioninio parko direkcijos vyr. ekologė Daiva Norkūnienė mokiniams pasakojo apie Sartų regioninio parko biologinę įvairovę ir svarbiausius saugomų rūšių ekologinius poreikius.

Pamokos metu mokiniai buvo supažindinti su retomis ir nykstančiomis augalų, grybų, kerpių, gyvūnų rūšimis aptinkamomis Sartų regioniniame parke. Mokiniai stebėjosi sužinoję, jog kraštas, kuriame gyvena gali pasigirti tokia retų augalų gausa. Štai kvapiojo plaurečio yra žinomos tik dvi augavietės Lietuvoje, viena jų Sartų regioniniame parke, o rečiausių gegūnių genties rūšių (gelsvoji, raiboji ir siauralapė gegūnės) populiacija yra viena skaitlingiausių mūsų šalyje. D. Norkūnienė aptarė visas retas ir nykstančias rūšys, papasakojo kaip jas galima atpažinti, kas joms būdinga, kur dažniausiai jos sutinkamos.

Supažindinus mokinius su retomis ir nykstančiomis Sartų regioniniame parke aptinkamomis rūšimis, toliau buvo kalbama apie bendrus ekologinius tų rūšių poreikius miškų ir pelkių buveinėse.

Mokiniai suprato kaip yra svarbu leisti medžiams pasiekti kuo brandesnį amžių. Kai kurios rūšys tapo retomis ar net nykstančiomis būtent dėl to, jog  medžiai iškertami dar būdami gan jaunais, o ant tokių medžių retoms ir nykstančioms rūšims sąlygos įsikuri ir augti nėra palankios. Buvo aptartos ir atsodintuose miškuose esančios ekologinės problemos.

Vėliau, mokiniai susipažino ir su svarbiausiais retųjų ir nykstančių rūšių ekologiniais poreikiais pelkinėse buveinėse. Mokiniai sužinojo, jog palankios sąlygos retiesiems ir nykstančiams augalams, pelkinėse buveinėse yra kai gruntinis vanduo yra su dirvožemio paviršiumi ir kai augalų bendrijoje vyrauja samanos, žemažolės viksvos, nėra nitrofilinių augalų.

Pamokos pabaigoje mokiniams papasakota kuo biologinei įvairovei naudingos agrarinės teritorijos, kaip galima nustatyti jų būklę. Mokiniai sužinojo, jog agrarinės teritorijos yra svarbios retoms ir nykstančioms rūšims tuo, jog tai yra pagrindinė jų maitinimosi vieta.

Po pamokos mokiniai buvo pakviesti apsilankyti Sartų regioninio parko direkcijos Lankytojų centro ekspozicijoje. Interaktyvioje ekspozicijoje mokiniai plačiau susipažino su Sartų regioniniu parku ir jo vertybėmis.


Akimirkos iš pamokos:

_igp9098_igp9101_igp9105
_igp9106_igp9111_igp9115
_igp9116_igp9119_igp9122
_igp9124

 


© Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcija. Sartų regioninio parko grupė. Cituojant būtina nurodyti šaltinį.
Vytauto g. 5, Dusetos, LT-32309 Zarasų r., tel. (8 385) 56849.