PAKABINKIME PO INKILĄ PAUKŠTELIAMS! Print option in slimbox / lytebox? (info)
Pirmadienis, 2014 Kovo 10 15:00

Atėjo pavasaris, kiekvieną dieną sulaukiame vis daugiau ir daugiau saulės spindulių, o kartu su spinduliais ir šilumos. Lauke jau galime mėgautis ausiai maloniomis, pavasariškomis paukščių giesmėmis. Išgirdus tokias širdžiai mielas giesmes, ne vienas iš mūsų panorės padaryti giesmininkams kažką gero. Geriausias būdas atsidėkoti mažiesiems giesmininkams sumeistrauti vieną, kitą inkilą. Kovo vidurys arba antroji jo dekada yra pats tinkamiausias laikas kelti inkilus.

Dažniausiai yra gaminami lentiniai ir uoksiniai inkilai. Lengviausia pasigaminti yra lentinį inkilą, jo gamybai puikiai tinka ir medienos atliekos, tad nebūtinai reikės naudoti naujas lentas. Lentiniuose inkiluose apsigyvena zylės, musinukės, raudonuodegės, varnėnai, žvirbliai ir kiti paukščiai. Uoksinių inkilų gamyba sudėtingesnė. Šių inkilų storos ir vientisos sienos gerai sulaiko šilumą, o tai yra ypač svarbu anksti perintiems paukščiams. Uoksinius inkilus mėgsta pelėdos, žalvarniai, kukučiai, melėtos, dančiasnapiai ir kiti paukščiai.

Didžioji dauguma namuose turi vienokių ar kitokių lentų atliekų, kurios puikiai tinka lentiniams inkilams pasigaminti, tad būtent lentinio inkilo gamybą ir aptarsime.

Lentinio inkilo gamybai tinkamiausios yra 1,5 – 2,5 cm storio sausos lentos, jos tūri būti neobliuotos arba nedaug obliuotos. Stogui turi būti pasirinkta storesnė lenta, kadangi stogas greičiausiai pūna. Stogo kraštai iškišami 2 – 3 cm į šonus ir 4 – 6 cm į priekį. Labai svarbu teisingai prikalti dugną. Dugnas turi būti kalamas ne iš apačios, o įleidžiamas į inkilo vidų. Dugnas prikaltas iš apačios yra pavojingas, kadangi jis su visais paukšteliais gali iškristi, o be to jis greičiau supūna. Visi mažesnieji – zyliniai inkilai turi būti atidaromi tam, kad juos būtų galima išvalyti (tai reikia daryti rudenį). Taigi, kad būtų galima išvalyti inkilą, stogą galima tvirtinti tik dviem vinimis. Vienas vinys įkalamas viename stogo kampe iki galo, kitas – priešingame stogo kampe, bet ne iki galo. Taip pritvirtintą stogą patogu išvalyti, tereikia pakelti vieną stogo kampą ir tada stogą jau galima pasukti. Stogą galima tvirtinti ir su lankstais. Jei inkilas bus kabinamas ant medžio šakos, prie jo geriausia pritvirtinti standžios vielos kablį. Prie pastatų, stulpų juos galima kalti.

Ne mažiau atsakingas darbas yra ir inkilo kabinimas. Prieš keliant inkilą reikėtų atsižvelgti į tai ar medis nesiūbuos nuo menkiausio vėjo, ar paukščiams tinka medžio laja, ar tokioje vietoje galėtų būti natūrali drevė. Inkilus galima kabinti praktiškai visur: miškuose, parkuose, soduose, tačiau reikia atsižvelgti į iškėlimo vietą ir būsimą inkilo gyventoją. Smulkiems uoksiniams paukščiams inkilus galima kelti visuose miškuose. Bukučiai užims tik pribręstančiuose ir brandžiuose mišriuose medynuose iškeltus inkilus, na o varnėnams labiausiai patinka pamiškės, sodai, parkai.

Inkilai turi būti tvirtinami taip, kad paukščiai galėtų laisvai prie jų priskristi, reikėtų vengti miško tankmių. Dauguma paukščių nemėgsta tos pačios rūšies kaimynų, todėl to paties tipo inkilai greta nekeliami. Reikėtų pabrėžti, kad ši taisyklė netaikoma varnėnams. Varnėnai gali apsigyventi net tame pačiame medyje iškeltuose inkiluose. Paprastai smulkiems paukščiams inkilai keliami kas 30 – 50 metrų, stambiems paukščiams inkilai keliami pavieniui. Kabindami inkilą, jį šiek tiek paverskite į priekį – iš tokio inkilo paukščiams lengviau išlipti, jokiu būdu inkilo neatloškite.

Kabinant inkilus taip pat reikėtų atkreipti dėmesį ir į tai, kad priekinių jo sienelių neliestų šakos. Per šakas paukščių priešams lengviau įsibrauti į inkilą.

Paspaudę šią nuorodą rasite Lietuvos ornitologų draugijos rekomenduojamus inkilų matmenis, įkėlimo aukštį ir vietą: inkilų matmenys.

Paspaudę šią nuorodą rasite Lietuvos ornitologų draugijos pateikiamus inkilų brėžinius: inkilų brėžiniai.

Norintiems sužinoti dar daugiau informacijos apie inkilus, jų gamybą, kėlimo ypatybes, rekomenduojame apsilankyti Lietuvos ornitologų draugijos internetinėje svetainėje, adresu: www.birdlife.lt.

 


© Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcija. Sartų regioninio parko grupė. Cituojant būtina nurodyti šaltinį.
Vytauto g. 5, Dusetos, LT-32309 Zarasų r., tel. (8 385) 56849.