VASARIO 1 D. KVIEČIAME Į SARTŲ RISTŪNŲ ŽIRGŲ LENKTYNES „SARTAI 2014“ Print option in slimbox / lytebox? (info)
Antradienis, 2014 Sausio 28 13:43

Legenda byloja, jog seniai, seniai, baudžiavos laikais, prie gražiųjų Dusetų ežerų gyveno žiaurus ponas. Kartą į jo rūmus atėjo šviesiaplaukė mergina ir stuomeningas vaikinas prašyti leidimo vedyboms. Ponui labai patiko gražioji baudžiauninkė. Jis pasiūlė vaikinui palenktyniauti arkliais, kas laimės, tam ir gražuolė atiteks. Sutartą dieną ponas atvyko pasikinkęs 12 sartų žirgų, gi jaunuolis tik vieną.

Davus ženklą lenktynininkai pasileido pirmyn. Pono arkliai lėkė, net ežeras dundėjo, bet ir vaikinas neatsiliko. Ponas matydamas, kad baudžiauninkas lenkia, įniršęs sustabdė arklius ir įsakė dvariškiams įkrėsti bernui rykščių, bet staiga lūžo ledas ir 12 arklių kartu su ponu nugrimzdo ežeran.

Nuo to laiko žmonės ir praminė ežerą Sartais, o jaunikaičio pergalę kasmet pažymi tradicinėmis arklių lenktynėmis ant Sartų ežero ledo.

Iš metų į metus tradicinės Sartų ristūnų žirgų lenktynės Dusetose vyksta nuo 1905 metų. 1955 metais lenktynės buvo paskelbtos respublikinėmis. Taip senoji dusetiškių tradicija tapo visos Lietuvos žirginio sporto švente.

Kaip ir kiekvienais metais, taip ir šiemet tradicinės Sartų ristūnų žirgų lenktynės „Sartai 2014“ įvyks pirmą vasario mėnesio šeštadienį (vasario 1 d.). Tai jau 109 - os žirgų lenktynės. Paskutinį kartą žirgų lenktynės ant Sartų ežero ledo vyko 1996 metais, vėliau jos buvo perkeltos į šalia ežero esantį hipodromą ir čia vyksta iki dabar. Hipodromo danga lenktinėms paruošiama liejant ant jos ledą. Vanduo ledui išlieti naudojamas iš Sartų ežero.

Visus, visus vasario 1 d. kviečiame atvykti į gražiausią žiemos šventę – tradicines Sartų ristūnų žirgų lenktynes „Sartai 2014“ vykstančia Dusetose, unikaliame Sartų regioniniame parke. Šventė labai spalvinga, žirgų lenktynes paįvairina žiemos mugė su riestainiais, folkloro ansamblių pasirodymai ir kitos pramogos. Norinčius ne tik pramogauti, bet ir sužinoti įdomios ir naudingos informacijos apie Sartų regioninį parką, Sartų ristūnų žirgų lenktynes kviečia apsilankyti Sartų regioninio parko direkcijos Lankytojų centras. Lankytojų centro ekspozicijoje įrengti informaciniai terminalai, filmų peržiūros įranga, interaktyvūs stendai, atkuriami gamtos garsai, leis lankytojams patirti betarpišką gamtos suvokimo jausmą. Lankytojų centro darbo laikas: 9.00 h – 17.00 h.

Pasiimkite gerą nuotaiką, šiltą aprangą ir keliaukite pas mus į Dusetas, į gražiausią ir spalvingiausią žiemos šventę „Sartai 2014“.


Preliminari renginio „Sartai 2014“ programa

Nuo 10.00 val.

Tautodailės mugė, liaudiškos muzikos kolektyvų pasirodymai

11.30 val.

Iškilmingas ristūnų žirgų lenktynių atidarymas

12.15 val.

Pirmasis ristūnų žirgų lenktynių startas

15.00 val.

Didžiojo žiemos prizo nugalėtojų apdovanojimai


Kultūrinė programa

10.00 – 15.30 val.  

Koncertas tautodailės mugėje. Koncertuos Zarasų ir kaimyninių rajonų meno kolektyvai, ansamblis „Jonis“, kapela „Sadūnai“.

17.00 val.

Tradicinės parodos „Žirgas dailėje“ atidarymas Kultūros centre Dusetų dailės galerijoje. Joje savo kūrinius eksponuos 37 dailininkai iš Rygos (Latvija), Vilniaus, Kauno, Panevėžio, Rokiškio, Anykščių, Utenos, Zarasų, Obelių, Dusetų.

18.00 val.                           

Miuziklas „Pranašas. Degančios rankos“ Kultūros centre Dusetų dailės galerijoje.

Bilieto kaina 20 Lt, moksleiviams – 15 Lt, renginio dieną – 25 Lt.


Miuzikle kalbama amžina ir kiekvienam žmogui aktualia tema – apie meilę. Meilės istoriją kuria nuostabūs scenos virtuozai: Povilas Meškėla, Vladas Kovaliovas, Tadas Juodsnukis (TV3 laidos „Romeo ir Džiuljeta" nugalėtojas, P. Meškėlos mokinys). Taip pat scenoje išgirsite rokiškietes Simoną Savickaitę (vokalas), Oksaną Sadauskienę (smuikas),  Rokiškio kultūros centro dainavimo studiją (vad. R. Šakalienė). Šoks Rokiškio choreografijos mokyklos ir Rokiškio rajono šokėjai.


Daugiau informacijos apie tradicines Sartų ristūnų žirgų lenktynes: http://www.zarasai.lt/naujiena_sartai-2014--perlas-ziemos-sporto-karunoje_4182

 


© Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcija. Sartų regioninio parko grupė. Cituojant būtina nurodyti šaltinį.
Vytauto g. 5, Dusetos, LT-32309 Zarasų r., tel. (8 385) 56849.