VASARIO 4 D. VISI Į SARTUS! Print option in slimbox / lytebox? (info)
Trečiadienis, 2012 Vasario 01 21:54

Dabartinėje Sartų regioninio parko teritorijoje ant Sartų ežero ledo šalia Dusetų miestelio jau prieš du šimtus metų  pradėtos rengti  žirgų lenktynės. Dusetos laikomos ristūnų žirgų lenktynių Lietuvoje lopšiu.  Vasario pradžioje per grabnyčias buvo švenčiami vieni didžiausių parapijos atlaidų, į kuriuos suvažiuodavo gausybė  ūkininkų ne tik iš aplinkinių kaimų, bet ir iš kitų parapijų. Būtent šią dieną ir vykdavo žirgų lenktynės. Dusetiškiai lenktynes vadindavo bėgiais. Tarpusavyje susilažinę valstiečiai stengdavosi įrodyti, kad jo turimas žirgas ne tik pats eikliausias, bet ir gražiausias. Žirgų lenktynės įaugę į Dusetų krašto istoriją. Žirgas apdainuotas, mėgiamas ir mylimas dusetiškių jau nuo žilos senovės. Dusetų apylinkės nuo seno garsėja žirgais. Labai didelė garbė buvo jį turėti. Apie tokį dusetiškį sakydavo: "kumeliu važinėja", arba "per bėgius važnyčioja". Apylinkėje buvo paplitusi patarlė: "Nars sermėga ir suplyšus, bet kumelys žvingia". Vietiniai ūkininkai jau per adventą, pasnigus, šviesesniais vakarais, pradėdavo ristūnų treniruotes. Tokiom treniruotėm tikdavo mėnesienos pilnatis, nes tuomet žirgą galima važnyčioti taip, kad jis iš šalies matytų savo šešėlį: žirgui regis, kad tai jo varžovas, besitaikantis jį aplenkti ir lekia kiek kojos neša.


Sartai. Lenktynės. Foto N. Ribokaitės

Tradicija rengti varžybas ant Sartų ežero prasidėjo 1905 m., o 1955 m. jos paskelbtos respublikinėmis. Senoji dusetiškių tradicija tapo visos Lietuvos žirginio sporto švente. Išgarsėjo Dusetų miestelis bei šalia vilnijantys mėlynieji Sartai. Šventė nebūtų tokia spalvinga, jei žirgų lenktynių nepaįvairintų žiemos mugė su riestainiais, folkloro ansamblių pasirodymais. Niekas iš Dusetų neišvažiuoja alkanas ar ištroškęs, nenupirkęs lauktuvių.

Dabar šventė vyksta hipodrome ir yra labai populiari, sutraukianti po keliasdešimt tūkstančių žiūrovų iš įvairių Lietuvos miestų ir miestelių. Ne kiekvienoje vietovėje išlikusios tokios šimtmečiais susiklosčiusios spalvingos nacionalinės tradicijos kaip Dusetose.

Šiais metais lenktynės įvyks vasario mėn. 4 d. Kviečiame visus atvykti į Sartų regioninį parką. Čia, greta gražuolio, žiemos miegu užsnūdusio Sartų ežero, esančiame hipodrome įvyks tradicinės jau 107-ąjį kartą oficialiai rengiamos ristūnų žirgų lenktynės "Sartai-2012".  Atvykite kuo anksčiau, kad iki soties galėtumėt pasidžiaugti puikia didžiausios Lietuvoje žiemos sporto šventės atmosfera, mugės šurmuliu, kapelų ir ansamblių pasirodymais. RENGINIO PROGRAMA


Nars da rytas unkstus,
Netingėk, kelkis tu,
Paskubėk, susiruošk
Ir graičiau unt SARTŲ.

Žodžiai G. Andrijausko

 


© Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcija. Sartų regioninio parko grupė. Cituojant būtina nurodyti šaltinį.
Vytauto g. 5, Dusetos, LT-32309 Zarasų r., tel. (8 385) 56849.