ŽIRGŲ LENKTYNĖS SARTŲ REGIONINIAME PARKE Print option in slimbox / lytebox? (info)
Antradienis, 2011 Vasario 01 12:35

Šių metų vasario 5 dieną Dusetose įvyks žirgų lenktynės "Sartai 2011".

Nuo seno Dusetų apylinkės garsėja savo žirgais, kurie kiekvienais metais lenktyniauja ant Sartų ežero ar hipodrome. Lenktynės įaugę į šio krašto istoriją. Dusetose lenktyniauti žirgais pradėta jau prieš du šimtus metų, o oficialios - jau 105-osios.

Pradžią lenktynėms davė vietiniai dvarininkai, kurie varžydavosi ant Sartų ežero su savo kaimynais, mėgindami žirgų eiklumą. Panaikinus baudžiavą, Dusetų apylinkių valstiečiai, užsiaugino greitakojų žirgų ir pamėgo lenktyniauti.

Vasario 2 d. Dusetose buvo švenčiami vieni iš didžiausių parapijos atlaidų - grabnyčios, tad suvažiavę iš plačiosios apylinkės, valstiečiai pradėdavo lažintis vieni su kitais savo žirgų greitumu, o įrodymui pradėdavo lenktyniauti. Važiuodavo trys-keturi, kartais ir daugiau. Važiuodavo ne vienu metu. Vieni pravažiuoja, už kelių valandų kiti. Kada susitaria, tada ir važiuoja. Niekas lenktynių neorganizavo. Jos vykdavo vietinių valstiečių iniciatyva. Lenktynių trasa nebuvo specialiai ruošiama-jei ant ežero nebuvo daug sniego, važiuodavo ledu, jei daug prisnigdavo-važiuodavo pagrindine miestelio gatve: nuo bažnyčios iki valsčiaus. 

Dusetų apylinkių dvarininkų ir valstiečių rengiamos žirgų lentynės kiekvienais metais vis populiarėjo, sutraukdavo vis daugiau lenktyniautojų ir žiūrovų ne tik iš Dusetų apylinkių, bet ir Rokiškio, Utenos, Zarasų apskričių. Dusetiškių pavyzdžiu pradėta organizuoti lenktynes ant Obelių ir Kamajų ežerų, tačiau Sartų ežeras su senomis tradicijomis niekam neužleido pozicijų.   

1955 m. lenktynės ant Sartų ežero paskelbtosrespublikinėmis. Taip senoji dusetiškių tradicija tapo visos Lietuvosžirginio sporto švente, kuri dar labiau pagyvino šią sporto šaką respublikoje.   

Antrą lenktynių dieną prasidėdavo mugė, vykdavo turgaus prekyba. PrekiaUjama buvo miestelio aikštėje, gatvėse, paežerėje. Buvo galima nusipirkti važių, rogių, ratlankių, pakinktų, stalių dirbinių, ąsočių, lėkščių, audinių, saldainių, riestainių ir visko ko tik širdis geidžia. Be lauktuvių nei vienas svečias neišvažiuodavo.

Retas kraštas turi tokias šimtmečių išbandytas ir ilgai puoselėtas tradicijas kaip Dusetos. Po kiekvienų lenktynių jos tarsi ugteli, tampa labiau žinomos.

Tradicinių žirgų lenktynių organizatorė - LR Žemės ūkio ministerija, pirmą kartą jas patikėjo surengti VŠĮ "Promo events". Varžybų organizatoriai daug dėmesio skirs ne tik sportinėms varžyboms. Mugės, parodos, koncertai ir kitos priemonės, propaguojančios mūsų nacionalinį paveldą ir etnines vertybes - neatsiejama šių lenktynių dalis. Nuo 10 val. ryto iki vėlaus vakaro šurmuliuos žiemos mugė, koncertuos folkloriniai ansambliai, žymūs šalies atlikėjai.

"Sartai 2011" prizinis fondas sudaro 57 000 litų. Solidūs prizai, pajėgiausi važnyčiotojai, leidžia tikėtis.kad Dusetose visų žirginio sporto entuziastų laukia graži šventė, padovanosianti daug įsimintinų akimirkų.

Vasario penktąją Dusetų hipodrome prie žirgų lenktynių "Sartai 2011" starto linijos bus išrikiuoti 79 ristūnai, kuriuos vadelios keturių šalių - Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Rusijos sportininkai. Žirgai uskirstyti pagal jų reitingą, o juos vadeliojantys sportininkai dėl lietuviškos žirgų žiemos olimpiados prizų varžysis devyniose grupėse. Garbingiausias - tarptautinis "Didysis žiemos prizas". Neveltui jį laimėjęs sportininkas ir žirgas laikomi absoliučiais lenktynių nugalėtojais.

"Nars da rytas unkstus,
Netingėk, kelkis tu,
Paskubėk, susiruošk
Ir graičiau unt Sartų..."

/žodž. Gintaro Andrijausko/


Šventės programa:

10.00    Tautodailės mugė, liaudiškos muzikos kolektyvų pasirodymai;
11.30    Iškilmingas ristūnų žirgų lenktynių atidarymas;
12.15    Pirmasis ristūnų žirgų lenktynių startas;
15.00    "Didžiojo žiemos prizo" nugalėtojų apdovanojimai;
18.00    Šventės pabaiga.
Renginio dieną Dusetų dailės galerijoje nuo 9.00 iki 18.00 val. (K. Būgos g. 31) vyks Normantės Ribokaitės paroda "Sartų žirgai".


Susitikime Sartuose!

 


© Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcija. Sartų regioninio parko grupė. Cituojant būtina nurodyti šaltinį.
Vytauto g. 5, Dusetos, LT-32309 Zarasų r., tel. (8 385) 56849.